Napisano: 16 Feb 2014 10:05
Јесу. Сасвим сигурно, таман толико колико су синоними цура и девојка.
Пошто знамо (претпостављам) шта су синоними, на овај пар то се може у потпуности применити. Немојте да вас доводи у дилему разлика јер она и јесте суштина синонимије: да разлику учини подношљивом, као и истоветност. Замислите само када би постојала само именица младић или само именица момак.
Наравно, као и код сваке синонимије могли бисмо да цепамо длаку на четворо до судњег дана (бродски момак може имати и 40 година , па да не буде младић, девојка може бити и она са педесет година - ако је невина, или неудата, итд, итд).
Генерално упутство (ако ја смем да их делим, а да ми нико не замери): синонимија је тај драгоцени ''вишак'' који нам омогућава да се разнолико и што прецизније(!) изражавамо. Ако на почетку текста употребите реч момак, онда морате у току текста да постављате такве контрукције које ће оправдати ту употребу. Најкраће речено - богу хвала што постоје синоними јер нас обавезују (и омогућавају нам) да се разнолико, лепо и прецизно изражавамо. Када бих добио реторичку (или писану) тему да говорим о разлици између момка и младића, задовољно бих трљао руке јер волим језик и желим да обрадујем моје слушаоце (читаоце) својим виђењем тога. Сигуран сам да управо с тог разлога Дубара управо и пита.
Dopuna: 16 Feb 2014 17:51
Поред дефиниција које су наведене, не би било згорег подсетити се шта о томе каже Вук, колико да бисмо видели шта се све у језику променило:
Момак:
-Деликанлија, дјетић (у Херцеговини и Црној Гори срасло је времено у ђетић)
-Слуга
-Кумовски момак
-Припадник чете или групе бораца.
Младић:
Јунош!
Као што видите, за младића Вук користи једино реч која би данас сви лингвисти сместа прогласили русизмом (юноша) , а у то време она је била нормални, саставни део нашег језичког корпуса.
Дубара, задовољан?
|