Kompletana rečenica jeste stilski i leksički nepravilna,a pri tom i neprecizna, tako da razgovor o njoj ne bi trebalo, principijelno, voditi.
Greška koja je načinjena u ovoj rečenici vezana je za nepravilnu i nejasnu upotrebu sinegdohe. Sinegdoha je stilska figuura zamene , kada se jednoj reči daje uže ili šire značenje od onog, denotativnog, u svakodnevnoj upotrebi (''Udario Nemac'', ''Beograd ne odgovara na pozive'', ''Dauning strit ima drugačije mišljenje'', itd). Ko se bori, zbog čega, na kom polju rivalstva, itd - ružan i nepoželjan primer.
Poštujući tvoju želju da otkloniš svoju dilemu, ipak ću dati objašnjenje jer ono što tebe interesuje jeste upotreba instrumentala toponima Niš. Pravilo kaže : ako se imenica muškog roda završava na meki suglasnik(j, lj, nj, dj,ć, ž, š, c ili č) ona u instrumentalu ima nastavak -em(konjem, zmajem, nožem, krojačem) Ali, ako suglasniku neposredno prethodi glas e , nastavak će glasiti -om (padežom, Bečom, zecom).
Predlažem ( kada navodimo primere) da ih iznosimo u pravilnom leksičkom obliku kako ne bismo gubili vreme na entropiju koju njihova nepravilnost izaziva.
|