offline
- Pridružio: 14 Apr 2005
- Poruke: 85
- Gde živiš: Niš - München
|
Pre otprilike mesec dana sam imao priliku da posetim ovu predivnu zemlju! Ukoliko budete u mogućnosti, obavezno idite tamo!
Evo nekoliko informacija o Estoniji (preuzeto sa Wikipedie):
Република Естонија, или Естонија (естонски: Eesti Vabariik или Eesti) је држава у северној Европи, и држава чланица Европске уније од 2004. Од Финске на северу је одваја узани Фински залив а од Шведске на западу средњи део Балтичког мора. Естонија има копнене границе са балтичком државом Летонијом на југу и Русијом на истоку.
Историја
Људско насељавање у Естонији је постало могуће када се лед из последњег леденог доба, отопио пре око 11.000 – 13.000 година. Најстарија позната насеобина у Естонији се налази на Реци Парну (Pärnu), близу града Синди (насеобина Пули (Pulli), по селу Пули - на десној обали реке Парну). Она потиче из средине осмог миленијума старе ере.
Естонија је примила хришћанство када су немачка "Ливонијска браћа по мачу" и Данска освојили ову земљу 1227. Међу каснијим страним силама које су контролисале Естонију у разним периодима су биле Данска, Шведска, Пољска и коначно (1710. de facto, 1721. de iure, види Нистадски споразум) Русија. Међутим, више класе и виша средња класа су остале првенствено балтичко-немачке до отприлике 1918. Током и непосредно након Другог светског рата, преостале Немце су истерли Хитлер, и касније Стаљин.
Након пада Руског Царства после Октобарске револуције, Естонија је прогласила независност 24. фебруара, 1918. Након Естонског ослободилачког рата и Споразума из Тартуа потписаног 2. фебруара, 1920, Естонија је одржавала ову независност током 22 године, и иста парламентарна власт је поново успостављена 1992, након распада Совјетског Савеза. Ова власт је била сачињена од парламента, званог Riigikogu, кога су бирали сви грађани Естоније преко 18 година. Ригикогу је распуштен 1934, и земљом је декретом владао председник Константин Патс (Konstantin Päts) до парламентарних избора 1938.
Естонију су совјетске снаге окупирале јуна 1940, што је била последица Споразума Рибентроп-Молотов (1939.) између Нацистичке Немачке и Совјетског Савеза. Многи од политичких и интелектуалних вођа су били убијени или изложени репресији, укључујући првог председника Естонјие, Константина Патса, који је депортован у Русију. Естонију је под окупацијом држао немачки Трећи рајх од 1941. до 1944, када су је Совјети ослободили од Немаца, и поново окупирали. Ова земља је поново стекла независност 20. августа, 1991. Потписном револуцијом и распадом Совјетског Савеза. 20. август је сада национални празник у Естонији.
Последње руске трупе су из земље изашле 31. августа, 1994, и Естонија је ступила у чланство НАТО пакта 29. марта, а чланица Европске уније је постала 1. маја, 2004.
Естонија је потписала гранични споразум са Русијом 18. маја, 2005, чиме су две земље незнатно редефинисале границу коју су делиле од 1991. Овај споразум је Ригикогу, естонски парламент, ратификовао 20. јуна, 2005. Међутим, Русија је одбацила естонску преамбулу овом закону, која се позива на непрекинути правни континуитет естонске државе током совјетског периода, и индиректно се позива на совјетску окупацију Естоније, и објавила је да поништава свој потпис и да жели да поново почне преговоре са Естонијом.
Естонија је одговорила да нема потребе за поновним преговарањем око границе, и да она нема територијалне захтеве према Русији.
Етимологија
Након што је Естонија поново стекла независност, 1991. уследила је јавна дебата око изабраног енглеског имена за Естонију. Суфикс –onia у имену Estonia (раније такође Esthonia) је латинског порекла, и неки сматрају да подсећа на источну Европу. Многи Естонци се више идентификују са северном Европом, и више би волели да њихова земља има име које звучи нордијскије. Најпознатија алтернатива имену у енглеском језику је Естланд (Estland), што је и назив за ову земљу у већини германских језика (на пример у немачком, данском, норвешком, и шведском).
Становништво
Изворни Естонци чине око 70% популације државе. Осталих 30-так посто чине разни емигранти из бивших совјетских држава, већином из Русије. Руси су већином настањени у главном граду Tallinnu и североисточној Естонији. У земљи постоји и мала финска мањина.
Службени језик је естонски, који је близак финском и мађарском. Руски је такође врло раширени језик и већина становништва га зна.
Етничке групе у Естонији по попису из 2003. године: 68% Естонци, 26% Руси, 2% Украјинци, 1.2% Белоруси, 0.8% Финци и остали.
У новом делу града, који је никао уз обални појас, живи бројна руска заједница. Град има 401 100 становника.
Религија
Данас преко 31% одраслог становништва су припадници одређене вере и састоје се од: 15% естонски лутерани 14% православци 0.5% баптисти 0.5% католици
Tallinn, пре Reval i Revel је главни град Estonije, смештен у Финском заливу.
Tallin je главни град па и управно, културно, индустријско и трговачко седиште Естоније, као и важна рибарска флота и путничка лука; тамо се налазе бродоградилишта, текстилне и прехрамбене фабрике, а развијена је и металопрерађивачка, дрвна и прехрамбена индустрија; индустрија стројева и папира. Убраја се у ред најстаријих и највећих градских средишта у североисточној Европи.
edit by Limit: tekst sredjen
Dopuna: 03 Sep 2006 0:10
Evo i mojih slika iz Estonije:
Tallinn, stari grad
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/starigrad.jpg
Katedrala Aleksandar Nevski
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/alnev.jpg
Ja ispred bivšeg zatvora
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/zatvor.jpg
Open Air Museum
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/openair.jpg
Naš taxi
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/taxi.jpg
Baltičko more
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/baltic.jpg
Estonke
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/estonke.jpg
Milimalikas (obavezno probati!!!), koktel od vodke, tekile i tabasco sosa
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/milimalikas.jpg
Bivši rudnik uljanih škriljaca
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/rudnik.jpg
Estonska priroda i ja
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/priroda.jpg
Složena drva u ruskom manastiru
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/drva.jpg
Ruska crkva
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/man.jpg
Jezero Peipsi (Čudskoe jezero)
elektroserdjo.rs/SC2006/estonija/peipsi.jpg
Ostale slike na photos.yahoo.com/markorist
edit by Limit:izbaceni img tagovi, imajmo razumevaja prema korisnicima sa sporom vezom
|