Audio Catalyst
Ime kompanije Xing veoma je poznato jer se njen program za puštanje MPEG filmova dobija uz većinu grafičkih kartica. MP3 (MPEG Layer 3) postao je apsolutni standard za prenos i skladištenje muzike u digitalnom obliku, te ne čudi Xingov izlet i u ove vode. Nije reč o još jednom MP3 plejeru, Audio Catalyst je tzv. audio riper (greber), MP3 kodek i još mnogo toga.
Iza lepo dizajniranog i intuitivnog interfejsa kriju se moćne alatke za rad. Grebovanje i kreiranje MP3 datoteka su povezani, ali se mogu odvijati na različite načine.
Prva varijanta je da se MP3 datoteka pravi "u hodu" (engl. on-fly), kada se direktno sa audio kompakt diska kreira datoteka bez prethodnog grebovanja (digitalnog presnimavanja) audio zapisa na hard disk. Ovaj način je najbrži, ali je kvalitet kreirane MP3 datoteke lošiji zbog grešaka koje se mogu javiti u prenosu, a koje se u hodu ne mogu ispraviti. Takođe, nemoguće je izvršiti normalizaciju. (Normalizacija je podešavanje jačine pojedinih audio zapisa tako da se svi svedu na isti nivo.) Tako se eliminiše neujednačenost amaterskih kompilacija, tj. da je jedna pesma preglasna, a druga isuviše tiha.
Druga varijanta je kreiranje MP3 datoteke iz "grebovanih" WAV datoteka na hard disku. Iako nešto sporiji, ovaj proces je najsigurniji jer ostavlja mogućnost normalizacije i nije mnogo sporiji. AudioCatalyst po završetku komprimovanja briše WAV koji je korišćen, tako da se oslobađa prostor na hard disku.
Ono što izdvaja AudioCatalyst iz mnoštva sličnih programa je brzina kojom radi. Međutim, brzina grebovanja najviše zavisi od samog CD-ROM drajva.
Jedna od interesantnih mogućnosti kojima AudioCatalyst raspolaže jeste i pristup CDDB-u, tj. bazi audio naslova na Internetu. Čemu to služi? Program očitava fabričku oznaku kompakt diska i proverava da li CDDB sadrži podatke o tom naslovu. Ako se naslov nalazi u bazi, pošteđeni ste upisivanja naslova pesama i imena izvođača koja će biti korišćena za nazive MP3 datoteka, a sve prema kriterijumu koji izaberete.
CDDB ne može da prepozna kompakt diskove snimljene na računaru jer ne sarže fabričku oznaku. Naravno, pordazumeva se da ako želite da koristite ovu pogodnost morate biti priključeni na Internet. Kada jednom "skinete" podatke o kompakt disku, snimite ih u lokalnu datoteku korišćenjem opcije File/Store in cdplayer.ini.
Ono što je za korisnike bitno, ovaj program podržava kodiranje promenljivom brzinom (engl. variable bit-rate), što znači da manje zahtevne muzičke deonice kodira manjom brzinom, a zahtevnije sa većom brzinom. Usled toga veličina MP3 datoteke biva manja, a kvalitet znatno poboljšan. Pre kodiranja može se podesiti nivo kvaliteta i za konstantnu i za promenljivu brzinu kodiranja.
Konvertovanje iz CD u WAV format
Pokrenite Audio Catalyst, ubacite kompakt disk u drajv i počnite "ripovanje". Postupak je vrlo jednostavan, potvrdite polja pored brojeva audio "traka" koje želite da konvertujete i na paleti alatki pritisnite dugme Grab. Možda će biti potrebno da podesite neke parametre, mada obično inicijalno postavljene vrednosti zadovoljavaju. Inicijalno, prvo se radi direktno konvertovanje u MP3. Ukoliko želite konvertovanje i u WAV i u MP3 potvrdite opciju Both. Pritisnite dugme OK i prepustite programu da obavi svoj posao.
Konvertovanje WAV u MP3 format
Ukoliko želite neku WAV datoteku da konvertujete (kodirate) u MP3 format, pokrenite AudioCatalyst i u meniju File izaberite stavku Make MP3, označite WAV datoteku i pritisnite dugme OK. Ubrzo ćete od WAV datoteke veličine 40 MB imati MP3 datoteku veličine 4 MB.
Konvertovanje formata MP3 u WAV
Konvertovanje, tj. dekodiranje formata MP3 u WAV je moguće. Većina MP3 plejera već ima ugrađen modul za dekodiranje, a ja preporučujem WinAmp.
Pokrenite WinAmp i u meniju Options izaberite stavku Preferences.
U okviru za dijalog Winamp Preferences kod stavke Plug-ins izaberite stavku Output i u desnom okviru će se pojaviti lista softverskih dodataka (engl. plug-ins). Izaberite Nullsoft Disk Writer Plug-in, a zatim pritisnite dugme Configure.
U okviru za dijalog Select Directory definišite direktorijum u kome želite da bude WAV datoteka koju će WinAmp napraviti. Pritisnite dugme Close i pustite numeru koju želite da konvertujete u WAV. Kada se reprodukcija numere završi, pređite u malopre izabrani direktorijum i proverite da li se tamo nalazi vaša WAV datoteka. Ona će po veličini biti oko 12 puta veća od MP3 datoteke. Pošto je konvertovanje obavljeno, nemojte zaboraviti da vratite Output na dodatak waveOut da biste preslušali WAV datoteku.
Pravljenje muzičkog CD-a
Jedno od uobičajenih pitanja u krugovima audiofila je "kako da napravim kompakt disk koji ću moći normalno da puštam na običnom plejeru?" Prvo, potrebno je da imate CD rezač, a zatim i odgovarajući softver (koji se obično isporučuje uz rezač) da biste mogli digitalnu muziku da snimite na CD. Ako to imate, potrebno je da konvertujete numere iz MP3 formata u WAV format. U prethodnom odeljku je objašnjeno kako se to radi. Preostalo je još da upišete svoje WAV datoteke na kompakt disk. Jedan od programa sa kojim se to lako radi je MP3 CD Maker. Takođe, podsećam vas da možete direktno arhivirati svoje MP3 numere na kompakt disk i puštati ih na svom računaru.
Izvor CET
|