Srbija pomaže narodu Japana
Onda kada je Srbija iscrpljena sankcijama i ratovima prosto očajnički vapila za bilo kakvom vrstom pomoći od najbogatijih svetskih sila, nesebični Japanci su pritekli u pomoć i poslali nam najpotrebnije - autobuse. Sada, osam godina kasnije, Srbi uzvraćaju uslugu.
Razorni cunami koji je pogodio japansku obalu u martu ove godine ostavio je mnoge bez hrane, vode i internet konekcije. Radioaktivni oblak nastao usled oštećenja reaktora u nuklearnom postrojenju "Fukušima" širi se putem vazduha i iz dana u dan primorava žitelje okolnih naselja da napuštaju svoje domove.
Iako japanske vlasti uveravaju javnost da drže situaciju pod kontrolom, više od 70.000 hiljada ljudi ostalo je bez krova nad glavom i njihov broj ne prestaje da raste.
Ipak, uprkos činjenici da je sve duži spisak potrepština koje su neophodne japanskom narodu, iz Srbije stižu dobre vesti.
Naime, u javnosti se pojavila informacija da Vlada Srbije sprema kontigent od 4 nova Ikarbusova autobusa IK-112 koji će do kraja godine stići u Japan.
"Jeste, tačni su navodi iz medija. Odlučili smo se da pomognemo koliko možemo", kaže ambasador Srbije u Japanu Bojana Adamović-Dragović.
Ona kaže da Srbija itekako dobro ume da prepozna kada je bratskom narodu sa istoka potrebna pomoć, i da su u tu svrhu dodatno organizovane i dve izložbe slika jednog nepoznatog beogradskom umetnika, kao i jedan koncert u osnovnoj školi "Pavle Savić". Sav ostvaren prihod biće upućen japanskom narodu.
"I to nije sve", dodaje Adamović-Dragović. "U pregovorima sa gradskim vlastima iz Beograda i preduzećem GSP odlučili smo da zajedno sa autobusima pošaljemo i par stotina kontrolora koji bi radili na linijama koje ovi autobusi budu opsluživali".
Mirjana Jovanović, direktor za saobraćaj iz GSP-a kaže za "Fokus vesti" da se ovaj gubitak u ljudstvu neće negativno odraziti na kvalitet kontrolisanja karata po beogradskim autobusima.
"Beogradu je preko dana potrebno oko 2 hiljade radnika na terenu kako bismo bili sigurni da se nijedan putnik ne vozi bez karte. Ovih nekoliko stotina koje šaljemo u Japan nam ionako nije neophodno, jer trenutno na raspolaganju imamo negde između 20.000 i pola miliona kontrolora".
Izvor: Fokus vesti
|