offline
- Skywhaler
- Moderator foruma
- vampire and philosopher, problem owner©smt, racist/fascist hunter on duty©t
- Pridružio: 13 Dec 2013
- Poruke: 8800
- Gde živiš: Esgaroth
|
Skywhaler ::... Prema dostupnim izvorima, Jasuke je stigao u Japan 1579. a postao je sluga Ode Nobunage aprila 1581. dakle svega nekih 14 meseci pre nego što je Nobunaga ubijen kod manastira Honođi. U tih 14 meseci teško da se mogao uzdići do nekakvog višeg statusa. Prema istim izvorima preko 40 hiljada vojnika pratili su Nobunagu u Drugom Tenšo Iga ratu, jedinom u kojem je Jasuke mogao učestvovati, i u kojem se pominje samo jedna značajnija bitka - Opsada Hiđijame, a koja se pretvorila u iznurivanje branilaca tvrđave kojih je bilo više nego desetostruko manje od napadača...Da se, donekle, ispravim i dopunim...
Još jedna bitka koja se pominje u tom periodu jeste Bitka kod Tenmokuzana u kojem je uništen jedan od klanova koji se suprotstavio Nobunagi, klan Takeda, i nakon koje se pominje da je Jasuke bio u pratnji Ode Nobunage.
https://thesengokuarchives.com/2017/05/21/the-legend-of-yasuke/
Ono što je sigurno jeste da je bio prisutan u Incidentu kod Honođija, u kojem se Akeči Micuhide, jedan od Nobunaginih vazala, okrenuo protiv svog daimjoa, a koji je, kako bi izbegao zarobljavanje, počinio sepuku. Navodi se čak i da je Jasuke tada bio jedan od poslednjih ko je položio oružje u brojčano neravnopravnoj borbi. Po nekima je bio čak i učesnik Bitke kod Jamazakija, koja je usledila nakon Nobunagine smrti, svega dve nedelje nakon Incidenta kod Honođija i u kojoj je Micuhide poražen, čime je Nobunaga osvećen.
Sve to je, naravno, i dalje predmet spekulacija u nedostatku dostupnih pisanih dokaza, pogotovo što se kao trenutno jedini spis ostao iza Nobunage, a u kojem se imenom pominje Jasuke navodi tzv. Maeda verzija ''Hronika gospodara Nobunage'', odnosno Shincho Koki, spis koji je neposredno nakon Nobunagine smrti, a na osnovu Nobunaginih zapisa, sastavio jedan od njegovih vazala Ota. Ime ''Maeda verzija'' dolazi od porodice Maeda, potomaka još jednog od Nobunaginih vazala, Tošija Maede, a za koju viki-stranica navodi da nije dostupna javnosti, već samo istoričarima istraživačima i to na molbu unapred.
https://en.wikipedia.org/wiki/Shinch%C5%8D_K%C5%8Dki
Ono što bi moglo biti uzrok nedoumice oko Jasukeovog statusa možda najbolje objašnjava asistent istorije na Univerzitetu NorthEastern u Bostonu, Majkl Tornton, koji kaže sledeće:Citat:... Samurai were a kind of vassal, people who were bound to a lord legally and, in return, got certain privileges, including a sword and stipend. Yasuke had those privileges, Thornton says, but there is ambiguity about whether Yasuke’s vassalage amounted to the category of samurai. Some critics say the definition of a samurai was tied to one’s family and its relationship to the lord, both of which Yasuke didn’t have.
“To make this all more complicated, the 1580s are a time when the definition of a samurai is not even fixed within Japan,” Thornton adds. “Eventually, by the time we get to [the period of] ‘Shogun’ and a few years after that, there’s a very clear legal definition of what it means to be a samurai. Every family in Japan is categorized as either a samurai or something else, and there’s extensive census records and family registers.”
Regardless of how Yasuke would have been technically defined under the very fluid social norms of the time, Thornton says there is documentary evidence that he served Nobunaga and had privileges that are markers of a samurai... https://news.northeastern.edu/2024/09/17/assassins-creed-shadows-yasuke/
... a što bi moglo objasniti i zašto postoji neslaganje među samim japanskim istoričarima.
Najzad, još 1968. godine u Japanu se, od japanskog autora, pojavila i dečja knjiga o Jasukeu, a koja je imala vrlo pozitivne kritike.
http://www.iiclo.or.jp/100books/1946/htm-e/frame050-e.htm
Dalje, sećamo se, barem mi stariji, TV serije ''Šogun'' iz 1980. godine, a koja je rađena na osnovu romana Džejmsa Klavela u kojoj je prikazan Britanac koji, najpre zarobljenik, postaje samuraj u službi samog Šoguna. Na prvi pogled reklo bi se čista fikcija, ali Klavel je napisao roman na osnovu biografije Vilijama Adamsa, odnosno Anđina Mijure.
https://www.williamadams.fr/the-life-of-william-adams/
https://www.historytoday.com/archive/history-matte.....sor-shogun
Adamsova japanska epizoda zapčinje dvadesetak godina nakon Jasukea, istina mnogo je bolje dokumentovana od Jasukeove priče, ali ne smemo smetnuti s uma da je 14 ili 15 meseci u kojem se Jasuke našao u Japanu bilo možda i vrhunac Sengoku perioda, burnog raspona od preko vek i po stalnih sukoba. I sam pojam ''sengoku'' možemo prevesti kao vreme ratova. Adams se u Japanu zadržao od 1600. sve do svoje smrti 1620. godine. To vreme poklapa se sa učvršćivanjem vlasti šoguna Tokugave Iejasua, odnosno početkom Edo perioda, ujedinjenjem Japana, relativno mirnog perioda u kojem su država, odnosno društveni poredak stabilizovani, a ekonomija počinje da raste.
Dakle, osim značajne razlike u dužini boravka u Japanu, imamo sasvim drugačije okolnosti za Jasukea i Adamsa, što bi lako moglo objasniti i razliku u postojanju dostupne istorijske građe. Na kraju, to bi moglo biti i objašnjenje zašto su Klavelov roman i TV serija imali dobre kritike, dok je video igra podigla prašinu i postala, blago rečeno, predmet kontroverze...
|