Nisu na drugoj particiji, samo sto se programi za Windows i Linux razlikuju, tako da virus pisan za Windows na linuxu ne moze ni da se startuje, samim tim ne moze ni da napravi stetu.
Da se vratimo na tvoje prvo pitanje, da li je potrebna zastita kao na Windowsu:
Prva bitna stvar, cak i ako se zaglavi sa virusom (pisanim za Linux), taj virus moze da osteti samo fajlove korisnika koji je logovan, a nikako ne moze da osteti sistem. Sistem moze da se osteti samo ako je virus zarazio komp dok si logovan kao administrator. Iz tog razloga se ne preporucuje koriscenje sistema kao administrator, osim ako imas nesto da administriras.
Dalje, spomenute su rupe. Rupe neko moze da iskoristi ako za njih ima exploit. Gledano iz iskustva, vise rupa ima u programima nego u samom kernelu, tako da su na udaru vise oni koji imaju instalirane serverske programe (opsluzivanje sajta i slicno). Ukoliko komp koristis kao klasican Desktop (surfovanje, igranje, programiranje) a ne da bi bude non-stop online kao server, onda ni o exploitima ne treba puno da brines.
Za razliku od Windowsa, kada se na Linuxu, ili u nekom programu za Linux, otkrije rupa, zakrpa se objavljuje jako brzo - znaci, potrebno je raditi update sa vremena na vreme da ti bude mirna glava.
I pored svega ovoga, retko ko napada Linux kompove obicnih korisnika, tako da nema sta da brines neko vreme.
|