Buffer Zone je besplatna (od skoro), bezbednosna aplikacija koja pravi posebno virtuelno okruženje obezbeđujući nam neograničenu slobodu uživanja na internetu bez straha od pretnji (malware) na koje možemo naići.
Sa ovom aplikacijom možete:
- surfovati bilo gde i skidati bilo šta, bez ikakve bojazni od zaraze;
- otvarati email attachments-e bez straha šta vas čeka nakon toga;
- opušteno četovati sa svojim prijateljima, a da pritom ne brinete da li će vam neko od njih možda (slučajno) ponuditi link do sajta (ili maliciozni fajl) gde se možete zaraziti;
- koristiti externe memorijske uređaje bez bojazni da li ćete vas racunar zaraziti;
- koristiti e-banking bez straha;
- privatni fajlovi i folderi su vam nevidljivi za hakere.
Možete odgledati ovog debeljka, koji će vam sve to lepo pojasniti
Buffer Zone štiti sistem tako što kreira virtuelnu zonu gde sve vama nepoznate i nesigurne aplikacije možete bezbedno pokretati. Za razliku od antivirusa ovde nije potreban update novih definicija.
* Svakako, ova aplikacija nije zamena za antivirus (AV) već je zamišljena kao dopuna za isti.
Ne smeta radu AV-a i svakako ga ne treba isključivati. Kompatibilna je sa svim AV i FW rešenjima.
Buffer Zone ima i buffer overflow zaštitu, ali ona samo važi za programe koji rade unutar aplikacije. Programi koji rade van Buffer Zone-a nisu zaštićeni od napada.
Svaki fajl koji je skinut u okviru Buffer Zone-a je automatski snimljen u Virtualnom folderu (C:\Virtual) a prečica je napravljena tamo gde smo fajl snimili. Fajl može biti prebačen u stvarni sistem tako što na željenu prečicu kliknemo desni klik i izaberemo opciju "Move out of Buffer Zone". Time će fajl sa istog virutelnog mesta biti prebačen na isto stvarno mesto na hard disku (npr sa "virutelnog Desktop-a" na "stvarni Desktop").
Prilikom prvog startovanja aplikacija unutar Buffer Zone-a mogu biti mala kašnjenja istih (sporo pokretanje tih aplikacija), no svakako Buffer Zone ne utiče na rad racunara tj. i bez i sa Buffer Zone-om računar ce raditi isto.
Logično, prilikom koriscenja Buffer Zone-a, on zauzima dodatan prostor (u tom virtuelnom folderu) ukoliko surfujemo, skidamo, instaliramo itd razne datoteke i aplikacije (Bufer Zone se puni). Po default-u, Buffer Zone se ne prazni automatski, vec to moramo raditi ručno (postoji i opcija za automatsko pražnjenje).
Kada želimo da ispraznimo Buffer Zone:
- desni klik na ikonu u taskbaru -> Open;
- u Summary prozoru izabrati opciju Empty Buffer Zone;
- štiklirati sve opcije unutar prozora i ici na Ok.
Program instalira svoj drajver i automatski se startuje sa sistemom. Nakon starta sistema Buffer Zone može biti stopiran tako sto kliknemo desni klik na ikonu u donjem desnom uglu taskbara i izaberemo opciju Unload. Ukoliko program dečekiramo u startup sekciji, on će se i dalje startovati sa sistemom ali bez GUI-a.
Na njihovom sajtu postoji i test kojim možete testirati vaš racunar koliko je zaštićen od upada hakera i kradje vaših poverljivih podataka. Datoteka koju preuzimate i pokrećete nije malware i ne moze štetiti vašem sistemu. Više informacija o tome kako test radi možete naći na sledećem linku:
U svakom slučaju, ovaj test trebate pokrenuti na sistemu kada nije instaliran Buffer Zone i na sistemu kada je instaliran Buffer Zone. Uočićete razlike.
Programe ovog tipa cesto instaliram ljudima koji redovno posecuju (film-za-odrasle)-o sajtove, igraju razne on-line igrice i ne mare o tome koji ce link otvoriti tj. ljudima kojima racunar nije nista pametnije nego frizider koji imaju u kuci. Cesto i sam koristim ovaj program kada zelim da proverim neke sumnjive datoteke/aplikacije na koje naidjem. I sami mozete videti da mnogi pribegavaju sandbox-u tipa Google Chrome, Adobe Reader, Avast, Comodo (govorim o novim verzija ovih aplikacija). Svakako je ovo jos jedan jak sloj zastite racunara od malware-a.
Mozda bas zbog ugradjenog sandbox-a je Google Chrome jedini pretrazivac koji nije hakovan ove godine na onom takmicenju. Ko ce ga znati ...
Temu sam malo dopunio i ispravio uocene greske u tekstu.
Testiranje Buffer Zone-a na YT (nakon oba testa, racunar je bio cist tj. anti-malware aplikacije nisu nista detektovale):
BufferZone je u pitanju (i nije problem, već prosto tako treba). Kad klikneš desnim tasterom na neki od tih file-ova sa dodatnom ekstenzijom, trebala bi da postoji opcija Release from BufferZone ili slična.
Hvala na odgovoru,ta opcija se nalazi i na ostalim programima,ne samo na ovi sa dodatom extenzijom,samo je interesantno da sam bufferzone istalirao pre 2-3 dana,ali sam i tada isto skidao svasta,medjutim oni nisu imali tu dodatu extenziju,da li mozda mozes da mi objasnis o cemu je rec...?
Dopuna: 22 Mar 2011 21:50
Jamo jos da dodam,sta sam primetio,da programi sa tom dodatom extenzijom ne prikazuju ni priblizno dobro,velicinu tog fajla....
Ako malo bolje pogledaš sliku, videćeš da je u pitanju lnk (prečica, shortcut), tako da je veličina ok.
Ti file-ovi se ustvari nalaze u nekom folderu koji pripada BufferZone-u i tek kad ih oslobodiš (Release) onda budu iskopirani na željenu lokaciju.
Ne koristim taj program, ali koliko shvatih, svaki program koji on kontroliše (npr. browser) će da se ponaša isto. Znači, skineš neki program i taj program isto bude pokrenut u nekom kontrolisanom okruženju sem ako ga ne "oslobodiš" pre toga.