Evropska naučna fondacija zatražila je od Evropske unije da obezbedi dodatna sredstva za istraživanja u oblasti nanomedicine kako bi Evropa ravnopravno ušla u trku sa SAD za otkričima novih metoda lečenja.
Nanometar je milijarditi deo metra, tj. 80.000 puta je manji od debljine ljudske vlasi. Pretpostavlja se da ove sitne čestice omogućavaju bolji i efikasniji prenos lekova do ćelija. Naučnici su otkrili da su nanočestice u stanju da 'razlikuju' ćelije obolele od raka od zdravih ćelija i da lekove za uništenje dovedu samo do malignih ćelija.
Stručnjaci smatraju da je nova tehnologija tek u začetku i da postoji verovatnoća da će za 20, 50, ili 100 godina nanočestice ubačene u organizam biti u stanju da obnavljaju tkiva i time sprečavaju starenje organizma. Kako se nanomedicina u eksperimentalnim istraživanjima pokazala veoma uspešnom u lečenju raka, američki Nacionalni institut za zaštitu zdravlja je prošle godine uložio 144 miliona dolara u istraživanja efikasnosti nanotehnologije u lečenju malignih oboljenja.
Profesorka Rut Dankan sa Univerziteta Kardif, koja već dve godine rukovodi istraživanjima u oblasti nanomedicine, istakla je da bi slična ulaganja u istraživanja u Evropi bila od izuzetnog značaja. 'Potrebno je da se ulaganja u istraživanja u nanomedicini u Evropi povećaju kako ne bismo došli u situaciju da uskoro za potrebe lečenja raka, srčanih i nervnih oboljenja, koristimo lekove i usluge Japana i SAD', dodala je Dankan.
rts
|